Zaloguj się

Menu

Kursy internetowe

Twórczo i motywująco – jak uczyć, sprawiając radość sobie i dzieciom (non stop)

Moduł 5. Przygotowywanie scenariuszy zajęć – praca twórcza w podgrupach

Temat: Moduł 5. Zadanie 5.

Autor Wiadomość
Angelika Kinowska
Kursy internetowe z Operonem

postów: 523

Wydrukuj kartę pracy z załącznika (możesz też stworzyć swoją, jeśli wygodniej Ci zapisywać pomysły w innej formie).
■ Skontaktuj się z osobami, z którymi pracowałaś/pracowałeś nad prezentacją w poprzednim module. Zaproście do współpracy inne grupy i razem stwórzcie jedną. Chodzi o to, aby tym razem w jednej grupie pracowało 10–12 osób. Dla ułatwienia (żeby łatwiej rozpoznać się na forum) możecie wymyślić nazwę grupy – np. Stokrotki lubiące malarstwo, Kreatywne polonistki, Matematycy z Pomorza.
■ Jeśli w poprzednim module nie pracowałaś/pracowałeś nad prezentacją, przyłącz się do którejś z grup na forum.
■ Zaczynamy pracę w grupach! Stwórzcie swój cel – nie musi być to wersja ostateczna, dopracujecie go właśnie w tym ćwiczeniu. Celem może być na przykład wspomniane wcześniej wypracowanie pomysłu interwencji w klasie, w której są napięcia, albo zaciekawienie uczniów daną tematyką, tak by na kolejnych lekcjach zaprezentowali poszerzoną wiedzę z przerabianego tematu, celem może być też to, by uczniowie „tylko i aż” brali aktywnie udział w lekcji i byli nią zaciekawieni.
■ Na forum na zakończenie kursu dodajcie nowy temat, w którym będzie pracowała Wasza grupa. W tytule postu wpiszcie nazwę grupy, a w treści cel, który wymyśliliście.
■ Pamiętajcie o rozgrzewce.
■ Zadanie polega na zamieszczeniu pomysłów na realizację danego celu oraz aktywne komentowanie pomysłów innych – chodzi o informację zwrotną, inspiracje, odczucia, wrażenia. Mogą też być konkretne opinie albo odpowiedzi typu „Tak, widzę to, od razu się ożywiłam”, czyli niepoddające konkretnego pomysłu, tylko wyrażające pierwsze wrażenie, emocje itp.
■ Każdy członek grupy powinien zamieścić przynajmniej dwa pomysły na realizację danego celu oraz skomentować przynajmniej dwa pomysły innych członków grupy.
■ Proszę zadbać, aby każdy pomysł został przynajmniej raz skomentowany.
PRZYKŁAD
Anna Nowak
Mój pomysł 1: Pokazać uczniom zdjęcia jeziora Świteź, które zrobiłam w czasie wakacyjnej podróży.
Mój pomysł 2: Przeczytać uczniom fragment wypowiedzi Marii Janion o Mickiewiczu.
Adam Kowalski:
Pomysły Pani Anny Nowak – moje wrażenia: Pokazanie zdjęć Świtezi to bardzo dobry pomysł! Może uczniowie zrobią jakiś kolaż obrazkowo-słowny? Pomysł drugi też trafiony. Można zaprosić na lekcję aktora, który przeczytałby....
A oto moje pomysły:
Pierwszy: „Dziady” nocą – wspólne czytanie książki w szkole, uczniowie zostaliby na noc, przynieśliby śpiwory... itd.
■ Po wykonaniu zadania zobaczcie, jak temat ewoluował, czy czegoś jeszcze brakuje, czy jest dopracowany? Może sama inspiracja wystarczy?
■ Możecie porozmawiać o swoim pomyśle z kimś, z kim macie osobisty kontakt na co dzień, może jeszcze go zmodyfikujecie.
■ Dopracujcie pomysł tak, by w zaproponowanej przez Was formie (może być w formie scenariusza) znalazł się w „Kufrze możliwości”.
■ Korzystajcie z kufra, inspirujcie się.

qqq

Załączony plik:

Zmodyfikowany: Poniedziałek, 13 Lipiec 2020 15:24:09 - Angelika Kinowska

Aby uczestniczyć w dyskusjach na forum należy być zalogowanym. Możesz się zalogować tutaj.