Zaloguj się

Menu

Kursy internetowe

Substancje psychoaktywne wśród młodzieży: zapobieganie, rozpoznawanie, pomoc

Moduł 2. Profilaktyka i pomoc w zakresie nadużywania alkoholu przez młodzież

Temat: Moduł 2. Zadanie 2.

Autor Wiadomość
Anna Jerzakowska

postów: 649

Jaki masz pomysł na realizację zagadnień profilaktycznych w wymienione dni? A może zdarzyło
ci się zorganizować ciekawe wydarzenie dla uczniów, które przyniosło pozytywny efekt?
Swoimi pomysłami i/lub doświadczeniem podziel się na forum kursu.
Joanna Kwiecińska

postów: 25

Dziękuję Państu za podzielenie się swoimi pomysłami happy

Anna Piotrowicz

postów: 6

Wspólnie z uczniami wielokrotnie robiliśmy gazetki zniechęcające do wszelkiego rodzaju nałogów. Często są to rysunki, kolaże, nawet rysunki na drewnie. Wielokrotnie proponujemy im alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Moim zdanie najlepiej sprawdza się zaangażowanie w sport i harcerstwo.

Anna Nowak

postów: 39

Kilka lat temu byłam w szkole współorganizatorem Dnia bez papierosa w ramach którego:


- odbył się happening ulicami miejscowści


- spotkanie z lekarzem


- zajęcia interdyscyplinarne, np. na matematyce - Ile kosztuje palenie?, na plastyce- tworzenie plakatów, haseł antynikotynowych, przyrodzie/ biologii - wpływ nikotyny na organizm człowieka, muzyce- tworzenie piosenek antynikotynowych, na języku polskim- list do rodziców- Mamo, tato nie pal; informatyce- wyszukiwanie informacji w sieci o nikotynizmie, tworzenie prezentacji, chemi- doświadczenie - Jak palenie wpływa na płuca,

Agnieszka Mytlewska

postów: 68

W mojej szkole np z okazji Dnia Sportu organizowane są zawody sportowe połączone z grą terenową. Przy pozostały okazjach zazwyczaj są to prace plastyczne ( w tym plakaty), konkursy, gazetki ścienne, czasami spotkania z specjalistami spoza szkoły

Joanna Kwiecińska

postów: 25

Widzę, że mają Panie interesujące pomysły. A co najbardziej podoba się uczniom? W co najchętniej się angażują?

Kamilla Krakowska

postów: 4

Przykładowe działania, które są realizowane w mojej szkole: 


Zapraszanie specjalistów zajmujących się profilaktyką uzależnień (m.in. psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej, psychoterapeutę, policjantów), organizowanie warsztatów i spotkań dla uczniów. Prowadzenie zajęć profilaktycznych w klasach, realizacja programu edukacyjno-terapeutycznego „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Organizowanie  pogadanek dla rodziców poruszających tematykę używek, uświadamianie rodziców, że to oni odgrywają najważniejszą rolę w zapobieganiu używania substancji psychoaktywnych wśród swoich dzieci. Zachęcanie uczniów do aktywnego działania poprzez organizowanie konkursów np.: na najciekawszy plakat profilaktyczny, prezentujący treści prozdrowotne oraz negatywne skutki używania substancji psychoaktywnych. Wykonywanie gazetek profilaktycznych i zamieszczanie ich na terenie szkoły.

Anna Muller

postów: 2

W mojej klasie i szkole z tych okazji młodzież robi plakty, które są oceniane przez niezależną komisję. Punkty zdobyte są doliczane do całoorocznego konkursu na ''Super klasę". Pracują zespołowo, a przy tym się integrują. Dobra  zabawa i nauka.

Agnieszka Katarzyna Biernacka

postów: 8

Na takie dni można zorganizować np: gazetki ścienne, specjalne dekoracje. Fajnym sposobem będzie heppening z przygotowanymi wcześniej przez każdą klasę hasłami i transparentami. Można przejść z nimi przez szkołę, ale można też wyjść poza szkołę  pokazując przechodniom wykonane transparenty i wykrzykując wypisane hasła oczywiście w kolejności od klasy najmłodszej do najstarszej. Klasy też są ustawione w kolejności, aby całość miała nie tylko sens ale i wygląd. W mniejszych miejscowościach taki heppening super się sprawdza. Można też zorganizować konkursy: plastyczny, literacki ( wiersz lub piosenka), informatyczny (np prezentacja na wybrany temat), sportowe.

Aby uczestniczyć w dyskusjach na forum należy być zalogowanym. Możesz się zalogować tutaj.