Zaloguj się

Menu

Kursy internetowe

Seminaria szkoleniowe PTD

Polskie Towarzystwo Dysleksji jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Dysleksji. Jednym z głównych jego celów jest szerzenie wiedzy i podnoszenie świadomości społecznej na temat specyficznych zaburzeń uczenia się. Od 24 lat podczas naszych zebrań realizujemy ten cel. Obecnie pragniemy uczynić go najważniejszym, ponieważ dostrzegamy potrzebę pogłębiania wiedzy i uzupełniania informacjami o najnowszych osiągnięciach naukowych, narzędziach diagnozy i terapii, doświadczeniach z praktyki.

Mobilizują nas do tego głosy nauczycieli, którzy „nie wierzą” w dysleksję i dyskalkulię, choć nie jest to dziedzina „wiary” lecz wiedzy.

W tej sytuacji otwieramy roczny cykl „Seminariów Szkoleniowych PTD”, na które zapraszamy członków PTD i sympatyków.

Nasze zebrania odbywają się w środy w godz. 16.30-18.30 w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, w budynku Wydziału Nauk Społecznych, Gdańsk-Oliwa, ul. Bażyńskiego 4 (przy przystanku SKM Gdańsk-Przymorze, blisko przystanku tramwajowego Oliwa ul. Bażyńskiego).

Udział w Seminarium jest bezpłatny dla członków Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Osoby niebędące członkami obowiązuje każdorazowo opłata w wysokości 30 zł (płatne przelewem na rachunek PTD).

 

Proponowany program Seminariów Szkoleniowych PTD na 2014:

8.10.2014

  • prof. UG dr hab. Ewa Czaplewska (Uniwersytet Gdański, Katedra Logopedii) - Logopedia od poczęcia

3.12.2014

  • dr Katarzyna M. Bogdanowicz (Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie) - W poszukiwaniu skutecznej terapii czytania dla uczniów z dysleksją rozwojową – przegląd współczesnej literatury anglojęzycznej
  • prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, WZ w Sopocie, emerytowany profesor Uniwersytetu Gdanskiego) – Dysleksja, dysortografia i dysgrafia w świetle amerykańskiej klasyfikacji medycznej DSM-5 - nowej wersji z 2013 roku

11.03.2015

  • prof. UG dr hab. Michał Harciarek (Uniwersytet Gdański, Instytut Psychologii) - Jak uczy się mózg

13.05.2015

  • mgr Agnieszka Trawicka - Metoda F. Warnkego w terapii pedagogicznej, na przykładzie uczennicy drugiej klasy – doświadczenia własne

 

UWAGA: Program może ulegać zmianie. Zapraszamy wszystkich Państwa do współudziału w Seminariach - prezentowania własnych doświadczeń. Osoby zainteresowane mogą otrzymać zaświadczenie o udziale.

Komentarze (2)

Zaloguj się aby dodać komentarz

Szalenie ciekawe tematy seminariów niestety dostepne tylko dla członków PTD mieszkających w Gdańsku. Czy istnieje możliwość dostępu do treści zawartych w seminariach szkoleniowych dla osób nie uczestniczących bezpośrednio w spotkaniach?

Agnieszka Ambroziak

Szanowna Pani Profesor,
tematyka szkoleń bardzo ciekawa. Niestety, mieszkam za daleko od Gdańska:) A może udałoby się wprowadzić metodę e-learningu dla zainteresowanych?
Z poważaniem
Elżbieta Sosnowska

Elżbieta Sosnowska

Profesor Marta Bogdanowicz

Gdy miałam 16 lat założyłam pierwszą drużynę harcerską – przy Szkole Podstawowej Nr 44 w Gdańsku. Drugą , która rozrosła się w szczep, przejęłam w 1961/62, podczas studiów w Krakowie, w Szkole Podstawowej Nr 1. Trzecia urodziła się w Gdańsku – naszych dwoje dzieci: syn i córka. Córka kontynuuje tradycje rodzinną – w stopniu doktora – jako trzecia generacja psychologów. Czwartą założyłam w Gdańsku w 1990/1991 roku – Polskie Towarzystwo Dysleksji – 5 listopada odbędzie się Jubileuszowa Konferencja z okazji 20-lecia jego działalności. Jak do tego doszło? 1/ Dobre geny – ojciec i mama – poznali się na psychologii, na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowali u Prof. Stefana Szumana. 2/Dobra rodzina – dzięki temu, że Ciocia przyjęła mnie pod swój dach, mogłam kontynuować tradycję rodzinną – studiować psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. 3/Dobrzy ludzie – miałam dużo szczęścia, bo wspierali mnie wspaniali ludzie: w Gdańsku – druhna Krystyna Trappowa, mama mojej przyjaciółki, kochająca młodzież i dbająca o jej rozwój; w Krakowie społeczność wokół braterskiego Zielonego Szczepu, i znowu w Gdańsku – moje koleżanki , które nie zawiodły przy powstawaniu naszego stowarzyszenia: Renia Czabaj, Wisia Loebl, Hania Jaruchowska, Maria Pietniun, Ania Lipień, rodzice dzieci dyslektycznych, a z czasem tysiące osób, które zaangażowały się w ruch na rzecz dzieci i młodzieży z problemem dysleksji. 4/ Dobra praktyka profesjonalna – 26 lat pracy w Poradni Nerwic dla Dzieci w Gdańsku, w znakomitym interdyscyplinarnym zespołem: począwszy od szefowej prof. dr hab. Hanny Jaklewicz (psychiatra), koleżanek – pedagogów (dr Wirginia Loebl), skończywszy na pielęgniarce Basi Papierskiej, która rozbierała wywiady od rodziców na poziomie co najmniej magistra psychologii. Nasza poradnia z wolna przeniosła się na Uniwersytet Gdański, gdzie kolejne osoby podejmowały pracę. Ja – jak wynika z odebranego ostatnio listu gratulacyjnego Jego Magnificencji Rektora UG – od 45 lat pracuję w Instytucie Psychologii tej uczelni.