Data wpisu:
SRD-6 i zakres jej stosowania
Otrzymałam ostatnio zapytanie w sprawie Skali Ryzyka Dysleksji dla sześciolatków. Porusza bardzo ważną kwestię, dlatego postanowiłam zamieścić moją odpowiedź również na blogu, aby rozwiać wątpliwości nauczycieli.
Dzień Dobry!
Chciałabym zapytać Panią Profesor, czy SRD-6 może być stosowana dla dzieci 6-letnich, które pozostaną jeszcze do 2014 r., zgodnie z decyzją rodzica, w przedszkolu. Z fragmentu informacji zawartych w przewodniku MEN wynika, że tak.
Jako Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nie mogliśmy zakupić jeszcze tego narzędzia (czekamy na zatwierdzenie budżetu), natomiast doradca metodyczny przedszkola twierdzi, że jest to tylko narzędzie dla 6-latków, które wstąpiły już do szkoły – bo tak brzmi pełna nazwa skali.
Byłabym wdzięczna Pani Profesor za informację wyjaśniającą. Pozdrawiam.
Moja odpowiedź:
Droga Pani,
SRD-6 jest dla 6-latków, które dopiero pójdą do szkoły, ewentualnie dla tych, które właśnie znalazły się w pierwszej klasie (wrzesień). Użyłam określenia „dzieci wstępujące” do szkoły, aby podkreślić, że są jeszcze w przedszkolu lub w trakcie procesu przenoszenia się do szkoły.
Jeżeli zbadamy dzieci w pierwszym półroczu grupy starszaków, to te dzieci, które słabo wypadną w tym badaniu, powinny być pod obserwacja, a ich rozwój powinien być wspomagany za pośrednictwem zabaw i zaplanowanych zajęć edukacyjnych. Tu polecam Metodę Dobrego Startu. Warto ponownie zbadać te dzieci z końcem roku szkolnego, a więc tuż przed pójściem do szkoły, żeby stwierdzić, czy nastąpiło wyrównanie opóźnień i w jakim stopniu.
Skala Ryzyka dysleksji zawarta w książce „Ryzyko dysleksji, dysortografii i dysgrafii” (Bogdanowicz, 2011) jest skierowana do uczniów kończących I i II klasę (ma inne stwierdzenia).
To jest proste, przesiewowe narzędzie ( 10 minut badanie wraz z opracowaniem), które może wstępnie zorientować w problemach dziecka i wskazać, w jakim kierunku wspomagać rozwój. Nie może zaszkodzić, może pomoc.
Osobnym narzędziem jest Bateria 5/6 – służy do pogłębionych badań.
Pozdrawiam > Marta Bogdanowicz
Komentarze (2)
Zaloguj się aby dodać komentarz
"Dobry Wieczór!
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, dotyczącą SRD-6. Pani Profesor wspomniała o Baterii 5/6. Staram się korzystać z dostępnych na rynku narzędzi. Dzięki przychylności mojej dyrekcji mamy już wszystkie testy gdańskiej pracowni, a w przypadku 2 baterii testów uczestniczyłam w normalizacji. Dało to mi możliwość wyrobienia sobie własnego zdania, co do przydatności danego narzędzia w praktyce.
Szczerze mówiąc, zastanawiałam się, czy Pani Profesor znajdzie czas, aby odpowiedzieć na moje zapytanie - miałam dużo wątpliwości. Dlatego tym bardziej dziękuję.
Pozdrawiam!"
czy w odniesieniu do dziecka które ma 6 lat i 7 miesięcy i drugi rok uczęszcza do przedszkola (odroczenie obowiązku szkolnego) można stosować Skalę Ryzyka Dysleksji której kwestionariusz zawiera 21 pytań? (można odnaleźć darmowy program nawet w Internecie). Czy też trzeba zastosować SRD-6 dla dziecka wstępującego do szkoły, gdzie arkusz zawiera 21 pytań?
Pozdrawiam