Zaloguj się

Menu

Kursy internetowe

Letni obóz dla nastolatków z dysleksją

Pozdrawiam wakacyjnie!

 

Mniej więcej rok temu pisałem na blogu o ciekawych pomysłach letnich obozów i półkolonii dla dzieci.  Temat powraca! W ostatnim numerze mojego lokalnego tygodnika przeczytałem ostatnio następujący artykuł:

 

Nastolatki z dysleksją będą mogły skorzystać z technologii  które ułatwiają naukę,  na dwóch obozach letnich zorganizowanych na terenie UCC [University College Cork] i UCD [University College Dublin].

 

Uczestnicy poznają technologię wspomagającą , oprogramowanie i narzędzia które pomagają osobom  niepełnosprawnym korzystać z komputerów, telefonów i innych powszechnie dostępnych technologii.

 

Każdy obóz będzie trwał trzy dni [...]. Są one przeznaczone dla 12-16-latków z dysleksją i dyspraksją, czyli zaburzeniami koordynacji i umiejętności motorycznych, w tym pisania.

Obozy zostały zorganizowane przez Urability.com, stronę internetową, która oferuje technologię wspomagającą niepełnosprawnym studentom, ich nauczycielom i rodzicom. James Northridge, założyciel Urability, który sam ma dysleksję, zorganizował obozy, kiedy odkrył, że użytkownicy jego strony  posiadają komputery, technologię wspomagającą i oprogramowanie, ale nie wiedzą jak ich używać.

 

Uczestnicy będą się uczyć o programach typu text-to-speech, które czyta tekst widoczny na ekranie komputera, a także o programach do dyktowania [rozpoznających mowę], takich jak Dragon Naturally Speaking. Rodzice będą mieli okazję zapoznania się z tymi technologiami ostatniego wieczora.

 

Uczestnicy będą także mieli okazję do wzięcia udziału w innych zajęciach, takich jak warsztaty dramy, których uczestnicy odgrywają typowe szkolne sytuacje, z jakimi spotykają się uczniowie z dysleksją i dyspraksją.

 

„Mamy nadzieję, że obóz zainspiruje uczniów do bardziej efektywnego  wykorzystywania systemu edukacyjnego oraz własnych zdolności. Zobaczą oni, że nie ma rzeczy nieosiągalnych.  Korzystając z tych innowacji [technologicznych], mogą nie różnić się od innych uczniów” – powiedział [James] Northridge.

 

Myślę, że to fantastyczny pomysł. Przekazuje dalej jako inspirację. A może ktoś już organizuje tego rodzaju obozy czy warsztaty w Polsce? Czekam na opowieści na forum Cool.

Komentarze (1)

Zaloguj się aby dodać komentarz

W Irlandii to na porządku dziennym. Każde dziecko z problemami dysleksji jest objęte różnymi formami pomocy. Wakacyjne campy sa czyms normalnym (w wiekszości płatne) , ale jest w czym wybierać .
Znam kilka osób pracujących z takimi dziećmi w wakacje. Uśmiech dziecka i jego rodzica wynagradza trud z tym związany.
Poza tym w większości szkół prawie każda klasa jest wyposażona w tablicę multimedialną, itd....
z programami edukacyjnymi.
Polecam wakacyjnie bardzo fajny blog (obiecałam kiedyś) do tworzenia map myśli - przeglądajcie, zakładajcie i korzystajcie. http://neurostrada.pl/blog

Cecylia Błaszczok

Marcin Szczerbiński

Blog dra Marcina Szczerbińskiego

Pochodzę z Bielska-Białej. W dzieciństwie miałem szczęście wędrować sporo po Beskidach i przeczytać wiele dobrych książek. Osobistych kontaktów z trudnościami w czytaniu i pisaniu miałem niewiele, czym jest dysleksja, dowiedziałem się właściwie dopiero w trakcie zajęć na czwartym roku studiów (psychologia, UJ – ach, piękny Kraków!), lecz problematyka ta szybko mnie zainteresowała. Zdecydowałem się napisać doktorat na temat psychologicznych mechanizmów uczenia się czytania i pisania. Ukończyłem go na University College London w 2001 roku. Przez dziesięć lat pracowałem jako wykładowca psychologii w instytucie logopedii na Uniwersytecie w Sheffield, ucząc głównie psychologii rozwojowej, metodologii badań, statystyki oraz problematyki czytania, pisania i dysleksji. W styczniu 2011 raz jeszcze zmieniłem kraj: obecnie pracuję w instytucie psychologii na uniwersytecie w Cork (Irlandia). Mam też trochę doświadczeń w pracy jako nauczyciel angielskiego, tłumacz i statystyk. Na moim biurku w pracy stoi bursztynowa róża – odznaka honorowego członkostwa Polskiego Towarzystwa Dysleksji, z której jestem bardzo dumny. Pytany o moje zainteresowania naukowe odpowiadam: „Wszystko, co wiąże się z fenomenem czytania i pisania” . O tym też będzie ten blog. Historia pisma; psychologiczne mechanizmy uczenia się czytania i pisania; metodyka nauczania tych umiejętności; analfabetyzm funkcjonalny; dysleksja, dysgrafia i dysortografia, ich mechanizmy, diagnoza i terapia – oto niektóre z tematów, które chciałbym poruszyć. Zapraszam do lektury i do dyskusji!