Zaloguj się

Menu

Kursy internetowe

Szydełkowanie – stara moda, czy nowa pasja?


 

zdjecie kursu

Szydełkowanie kojarzy się niektórym osobom ze staromodnym, babcinym stylem, niektórym zaś z wartościowym rękodziełem i sztuką. W minionych latach podyktowane koniecznością, teraz staje się alternatywą dla produktów niskiej jakości. Szydełkowe wyroby są unikatowe, podkreślające indywidualność, często wykonywane na zamówienie. Aktualnie to nie tylko obrusy i serwetki, lecz także nowoczesna bielizna, ubrania, zabawki dla dzieci czy designerskie ozdoby do mieszkania, tworzące oryginalny, niekiedy przywołujący piękne wspomnienia klimat…

Tworzymy ten kurs, by zachęcić Cię do zapoznania się
z szydełkowaniem. Wbrew pozorom nie musi to być trudne. Potrzeba chęci, trochę czasu i Twojego zaangażowania. Niezbędna jest również wiara we własne możliwości.

Dzięki uczestniczeniu w kursie poznasz konstruktywną aktywność, która doskonale wypełni czas wolny i da Ci chwilę prawdziwego relaksu. Dostarczy Ci radości z tworzenia. Rozwinie Twoje umiejętności koncentracji, wytrwałości, pamięci. Dodatkowo swoimi wytworami możesz obdarować bliskich, przekazać im oryginalny i ważny prezent. Będzie to coś, w co włożysz swoje serce, czemu poświęcisz czas, energię i umiejętności– dlatego będzie miało dużą wartość.

Gdy zdobędziesz podstawy szydełkowania, możesz wykorzystać je w szkole, przekazując tę umiejętność uczniom. Może to być początek wielu ciekawych inicjatyw, np. kółka rękodzielniczego, wystaw, kiermaszów.

Przystępując do kursu, pamiętaj, że błędy i niepowodzenia są naturalne podczas nabywania nowej umiejętności. Zachęcam do działania! Odważ się! Zaczynamy!

 CEL I IDEA KURSU

Celem kursu jest rozbudzenie zainteresowania rękodzielnictwem oraz zapoznanie z techniką szydełkowania. Szkolenie jest adresowane do osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z robótkami ręcznymi. Przedstawię w nim podstawowe zagadnienia związane z szydełkowaniem. Pokażę, jak się przygotować do tworzenia pierwszych prac oraz krok po kroku poinstruuję, jak je wykonać.

 EFEKTY KURSU

  • Poznasz historię szydełkowania.
  • Będziesz potrafił czytać symbole na wykresach robótek szydełkowych.
  • Poszerzysz wiedzę z zakresu technik szydełkowania.
  • Będziesz potrafił wykonać pierwszą robótkę.
  • Będziesz wiedział, gdzie szukać inspiracji.
  • Odkryjesz nowy sposób relaksu i spędzania czasu wolnego.
  • Zaangażujesz swoich uczniów – a może utworzysz kółko rękodzielnicze, zorganizujesz kiermasz lub wystawę prac szydełkowych.

  

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KURSIE

Koszt kursu: bezpłatny (brak egzaminu)
Czas trwania: okres wakacji
Certyfikat potwierdzający ukończenie kursu: nie – nie przewidujemy wystawiania certyfikatów po kursach wakacyjnych
Zawartość kursu: artykuły, ćwiczenia, prezentacje, linki do nagrań video, forum
Liczba modułów: 3
Liczba godzin: 30

 

ZAWARTOŚĆ KURSU

Kurs składa się z trzech modułów. Każdy moduł dotyczy innego zagadnienia. Na realizację jednej części przeznaczono około 2 tygodni. W materiałach szkoleniowych znajdziesz artykuły oraz odniesienia do książek i filmów, bibliografię, nagrania video, które wzbogacą twoją wiedzę na temat danego zagadnienia. Zwróć szczególną uwagę na propozycje zadań do wykonania.

 

Zapraszamy do dyskusji o kursie w grupie facebookowej: e-Rozwój Nauczycieli

 

PROGRAM KURSU

Moduł 1. Przygotowanie

Historia szydełkowania;

Korzyści z szydełkowania (m.in. terapia ręki, praca obu półkul mózgu);

Przygotowanie do szydełkowania (narzędzie, włóczki, chwyt); Pętelka, łańcuszek, oczko ścisłe;

Moduł 2. Inspiracje

zdjecie kursu

Gdzie szukać inspiracji?

Techniki szydełkowania – szydełkowanie dawniej i dziś;

Blog: www.szydelkowefirany.blogspot.com;

Słupek, półsłupek;

Praca nad projektem (szalik/kocyk);

Moduł 3. Praktyka

Jak czytać schematy? – prezentacja symboli;

Praca nad projektem (szalik/kocyk);

Wykańczanie (ozdobne obrębianie, półsłupki, pikotki, muszelki).

 

O AUTORCE

mgr Joanna Kwiecińska – psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psycholog transportu. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (Wydział Zamiejscowy Sopot), Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
w Warszawie oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje w poradni psychologiczno
-pedagogicznej oraz w punktach konsultacyjnych dla osób uzależnionych. Zajmuje się diagnozą psychologiczną oraz pomocą psychologiczną osobom uzależnionym. Prowadzi również dwa autorskie programy: „Razem w oczekiwaniu na pierwszy dzwonek” – zajęcia psychoedukacyjne dla 6-latków oraz „Bezpieczni w sieci” – zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas I–III. Jej pasją jest szydełkowanie. Prowadzi blog: www.szydelkowefirany.blogspot.com, gdzie zamieszcza swoje prace i inspiracje. Interesuje się arteterapią i choreoterapią. W wolnych chwilach dużo czyta oraz chodzi na długie spacery z psem.

planowana data startu: 08.07.2020


Poleć ten kurs: