Zaloguj się

Menu

Kursy internetowe

Forum Forum Akademii Ortograffiti

Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Temat: Jak radzić sibie z dysleksja dziecka?

Autor Wiadomość
Dariusz Czajkowski

postów: 4

Warunkiem skutecznego oddziaływania na dziecko jest systematyczna praca w szkole i w domu. Aby przyniosła ona pożądany efekt, warto zapoznać się z jej podstawowymi zasadami.

- Wykonywanie zadań zawsze w tym samym miejscu (najlepiej przy własnym biurku) i najlepiej w tym samym czasie, bo wspomaga to gotowość dziecka do uczenia się.

- Pamięć pracuje sprawniej, gdy dziecko jest zrelaksowane, a zatem ważny jest odpoczynek przed przystąpieniem do ćwiczeń.

- Miejsce do pracy powinno być uprzątnięte, bez zbędnych przedmiotów przykuwających wzrok dziecka i rozpraszających jego uwagę.

- Po jednej stronie biurka zaleca się ustawić zieloną roślinę, na którą dziecko będzie mogło skierować zmęczony czytaniem wzrok.

- Trzeba zadbać o ciszę - wyłączyć telewizor, sprzęt grający, a nawet telefon.

- Mózg wymaga "rozgrzewki", czyli ćwiczeń wstępnych. Najlepsze są ćwiczenia, które mają formę
zabawy
Rodzice powinni umiejętnie zachęcać dziecko do pracy. Akcentowanie jego mocnych stron oraz odniesionych sukcesów pomoże mu w pokonywaniu trudności. Rodzice swą postawą rodzice mogą wzbudzać w dziecku wiarę w to, że trudności można pokonać wytrwałą i systematyczną pracą. Należy zachęcać dziecko do rozmów o jego porażkach i osiągnięciach, dawać wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa. Wzajemna szczerość i otwartość pomoże dziecku odnaleźć się w trudnych sytuacjach.


Zofia Babula

postów: 3

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie zaburzeń. Terapię należy podjąć już w przedszkolu. Mają to być zajęcia indywidualne, urozmaicone, ze wskazówkami dla rodziców. Aby dzieci nie maiały problemów w szkole należy w przedszkolu zatrudniać logopedów - wykrywają zaburzenia i prowadzą terapię.

Maciej Wilczyński

postów: 1

Poznałem Joannę Murakowską, osobę, która skutecznie pomaga osobom dyslektycznym. Widzialem osoby, którym pomogła w ciągukilku tygodni. Może lepiej zanim pobiegniecie do poradni - przeczytacie książkę tej Pani.


Joanna Murakowska: "Dysleksja, jak do niej nie dopuścić, jak sobie z nią poradzić"


 

Magdalena Łubkowska-Stanisławska

postów: 9

Tak bardzo chciałabym umieć znajdować czas na takie postępowanie. U córki po pierwszej klasie SP  stwierdzono ryzyko dysleksji...Widzę teraz, żę swoją postawą niewiele jej pomagam. Rady te postaram się zastosować. Także wobec syna, ucznia czwartej klasy.Dziękuję.

Aby uczestniczyć w dyskusjach na forum należy być zalogowanym. Możesz się zalogować tutaj.