Zaloguj się

Menu

Kursy internetowe

Wątki dotyczące kursów archiwalnych

Jak pomóc dziecku z dysleksją? - Archiwalne posty

Temat: Uczeń dyslektyczny na sprawdzianie szóstoklasisty

Autor Wiadomość
Marta Nowicka

postów: 4

Witam !


Od 5 miesięcy uczę chłopca z szóstej klasy języka polskiego. Jest to chłopiec, u którego stwierdzono dyleksję, dysgrafię i dysortografię. Na lekcjach sobie radzę. Wiedząc, że ma duże problemy z pisaniem i samodzielnym odczytaniem tego , co napisał, odpowiada ustnie. W ten sposób może osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.Zastanawiam się, jak będzie oceniany na sprawdzianie szóstoklasisty, skoro egzaminator nie będzie w stanie go odczytać. Czy może wstawić mu zero punktów za zadania otwarte,jeżeli nie będzie mógł rozszyfrować pracy? Nadmienię, że uczeń może korzystać z komputera podczas rozwiązywania sprawdzianu, ale nie jest w stanie napisać pracy komuterowo w wyznaczonym czasie, nawet wydłużonym.


 

Marcin Kasiński

postów: 1

Witam,


miałem podobną sytuację i "rozegraliśmy" to tak, że ja - jako nauczyciel wspomagający (uczę j. polskiego) czytałem uczniowi polecenia - to jedno, a drugie pisałem za niego, on mi tylko dyktował, więc z czasem nie było problemu. Całe opowiadanie pisałem ja. W sali był tylko ten jeden uczeń i ja, no i oczywiście komisja. Całość Sprawdzianu OKE była nagrywana na zwykłą kasetę magnetofonową, a magnetofon stał sobie na stoliku obok nas. Komputer rzadko sprawdza się w praktyce, zawsze coś się może zawiesić itp. Forma, którą proponuję jest sprawdzona, więc polecam. Wpis jest wprawdze spóźniony, ale na przyszłość może się przyda...

Marta Nowicka

postów: 4

Dziękuję za wskazówki. Proponowałam uczniowi pisanie drukowanymi literami, ale idzie mu to bardzo cieżko tzn. w czasie sprawdzianu potrzebuje dużo więcej czasu niz jest przeznaczony dla dyslektyków. Będziemy dalej próbować usprawniać pisanie.

Magdalena Kuczkowska

postów: 5

Pani Marto, proszę zaproponować uczniowi pismo drukowane lub prawie techniczne- moim uczniom z dysgrafią w kl.V pomogło. Polecam "Od dysgrafii do kaligrafii"happy i ćwiczenia pisania po śladzie -może Pani je sama przygotować przy pomocy komputera - w Wordzie. Poza tym masażyki piłką 'z kolcami' i inne ćw. usprawniające nadgarstki, palce, rozluźniające ramiona itp. Pozdrawiam serdeczniehappy

Marta Nowicka

postów: 4

Uczeń ma wydłużony czas i możliwość pisania na komputerze. Niestety pisanie na komputerze sprawia mu ogromne problemy i nie da rady, nawet przy wydłuzonym czasie, napisać wypracowania.

Ewa Chudy

postów: 111

Nie pamiętam dokładnie, bo sprawdzam na bieżąco, co jest mi potrzebne. Proszę sprawdzić dokładnie, czy nie przysługuje uczniowi lektor, czy ma zgłoszony ten czas wydłużony ( z lektorem to będzie oddzielna sala) z pisaniem na komputerze to też oddzielna sala - ale to wszystko powinno już w październiku być zgłoszone do OKE. Egzaminator wie, jak ma sprawdzać, jeśli jest zaznaczona dysleksja. Proszę się nie martwić.

Aby uczestniczyć w dyskusjach na forum należy być zalogowanym. Możesz się zalogować tutaj.